وزن ایده آل یا وزن دلخواه؟
ساعت ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ مهر ۱۳۸۸  

اندازه گیری وزن بدن

اگر شما می خواهید رژیم بگیرید، آیا به درستی می دانید چه میزان از وزنتان را باید کاهش دهید؟

شاید شما جزء آن دسته افرادی هستید که قبلا تلاش های های ناموفقی را برای کاهش وزنتان در سنین دبیرستان و یا برای مراسم ازدواجتان داشته اید.

فراوانند افرادی که در هنگام مراجعه به کلینیک های کاهش وزن می گویند که عمری است با رژیم لاغری و راه های مختلف کاهش وزن دست و پنجه نرم می کنند. بعضی از افراد برای خود وزنی را جستجو می کنند که سال ها با آن خداحافظی نموده اند، مثلا می گویند من می خواهم به وزن قبل از ازدواج خود بازگردم.

توجه به چند سوال ذیل در هنگامی که قصد رژیم کاهش وزن دارید، ضروری است:

آیا شما واقعا نیاز به کاهش وزن دارید؟

وزن مطلوب شما با توجه به شرایط خاص شما چیست؟

وزنی که می خواهید به آن برسید، با وزن ایده آلتان تفاوت دارد یا نه؟

در چه مدت می توانید به وزن مورد نظر خود دست یابید؟ 


کلمات کلیدی: آموزش ورزشی
چرا خانم ها کمتر ورزش می کنند
ساعت ۳:٠٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸  

از دختربچه دبستانی بگیرید تا خانم‌های میان‌سال و مسن، کمتر از پسربچه‌ها و آقایان تمایل دارند ورزش و جست‌وخیز کنند و این می‌تواند سلامت خانم‌ها را تهدید کند. این، حاصل چند مطالعه جداگانه است که خبرگزاری رویترز آنها را گزارش کرده است.

دوچرخه سواری  زنان

در یکی از این مطالعات که در محیط مدرسه و زمین بازی بچه‌ها انجام شده، رفتار دختربچه‌ها و پسربچه‌ها به طور جداگانه بررسی شده است. محققان می‌خواستند بدانند دختران و پسران در نوع بازی‌هایی که انتخاب می‌کنند‌، چه تفاوت‌هایی باهم دارند. نتیجه این شد که کل پسران، ۷/۸ درصد بیشتر به بازی‌ها و فعالیت‌های متوسط تا شدید می‌پرداختند و ۶ درصد بیشتر از دختران در بازی‌های با توان بدنی بالا شرکت می‌کردند.


کلمات کلیدی:
علت خونریزی بینی
ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ مهر ۱۳۸۸  
خونریزی از بینی

دکتر خسرونیا در گفتگو با ایسنا، در رابطه با علل خونریزی از بینی (خون دماغ) و چگونگی برخورد با آن گفت: خونریزی بینی به چند علت صورت می‌گیرد که بسته به علت ایجادکننده ی آن، باید درمان لازم صورت گیرد.

 وی، خشکی بینی را از علل بروز خونریزی بینی عنوان کرد و گفت: در هوای خشک مانند هوای فصل تابستان مخاط بینی خشک شده و با کوچک‌ترین تحریک و دستکاری بینی، فرد دچار خونریزی از بینی می‌شود. به این ترتیب در صورت خشکی مخاط بینی، باید محیط درون بینی با ویتامین A چرب شده و از دستکاری مخاط بینی پرهیز شود. همچنین اختلالات انعقادی خون، خونریزی از بینی را سبب می‌شوند.

 رئیس جامعه پزشکان داخلی، فشار خون بالای همیشگی یا ناگهانی را نیز از جمله علل خون دماغ عنوان کرد و گفت: به دنبال افزایش فشار خون ممکن است فرد دچار خون دماغ شود، در غیر این صورت ممکن است با افزایش فشار خون ، رگ مغز پاره شده و فرد به سکته مغزی مبتلا شود.

 همچنین وارد آمدن ضربه به بینی می‌تواند سبب شود که به دنبال هر حرکتی از سوی فرد، خونریزی بینی ایجاد شود.

دکتر خسرونیا افزود: گاهی ناراحتی‌های دریچه میترال قلب با خونریزی از بینی همراه است، بنابراین علل خونریزی از بینی در افراد مختلف، متفاوت است و لازم است بنا بر علت ایجادکننده آن درمان لازم انجام شود.

 رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی در پایان گفت: در صورت تکرار خون دماغ لازم است به منظور تشخیص علت آن، به پزشک مراجعه شده و از دستکاری مخاط بینی پرهیز شود.


کلمات کلیدی:
ارزشیابی برنامه های پارالل ژیمناستیک
ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ مهر ۱۳۸۸  

پارالل شامل دو چوب تخم مرغی شکل ( سطح مقطع چوبها بیضی میباشد ) به طول ۵/٣ متر است که فاصله آنها از یک دیگر ۴٢ تا ۴٨ سانتیمتر تغییرپذیر میباشد و در ارتفاع ١٧۵ سانتیمتری زمین روی یک صفحه آهنین مطابق شکل زیر بطور موازی قرار گرفته است

طبق مقررات بین المللی ژیمناستیک برای شروع برنامه ژیمناست میتواند از یک پیش تخته استفاده نماید این پیش تخته باید در قسمت پایینی تکیه گاه پارالل یا بر روی تشک با همان ارتفاع قرار گیرد
برنامه پارالل متشکل از حرکات تابی و رها کردنی بوده که انتخاب آنها بایستی از خوانواده های مختلف همچنین با ارتباط صحیح بین حرکات باشد. ضمناً ژیمناست بایستی حرکاتی را به نمایش بگذارد که قدرت اجرای زیبا و عالی و با تکنیک آنرا داشته باشد

گروههای حرکتی در پارالل:

۱-حرکات تابی روی پارالل باهردو چوب

۲-حرکات تابی زیر بغلی

۳-حرکات تابی زیر پارالل با دوچوب (آویزانی)

۴-حرکات تابی پا . قدرتی . مکثی ها و حرکات اجرایی از عرض پارالل روی یک چوب

۵-پرشهای آخر برنامه

 موارد زیر نمونه هایی از جرائم که ممکن است از یک ژیمناست در هنگام اجرای برنامه پارالل کسر نمایند
١- برای باز بودن پاها از هم امتیاز کسر میگردد
٢- برای اجرای حرکات مکثی بیش از ۳ بار امتیاز کسر میگردد 
٣- راه رفتن روی بالانس برای هر دفعه امتیاز کسر میگردد

 


کلمات کلیدی: آموزش ورزشی
چگونه از سرماخوردگی مصون بمانیم؟
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٩ مهر ۱۳۸۸  
سرماخوردگی

دوباره فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا شروع شد. هیچ کدام از ما دوست نداریم به این بیماری ها مبتلا شویم و در بستر بخوابیم.

اگر شما دستوالعمل ها و مراحل ساده ی زیر را در زندگی خود به کار برید، می توانید بدن خود را طوری مقاوم کنید که با این بیماری ها بجنگد و پیروز شود:

مرحله 1) سعی کنید هر شب حداقل 7 تا 8 ساعت بخوابید. خواب کافی و مناسب باعث می شود بدن شما فرصت ترمیم و بازسازی پیدا کند و برای مقابله با حوادث روز بعد آماده شود.

مرحله 2) به طور مرتب دست های خود را با آب و صابون بشویید، خصوصاً بعد از آمدن از توالت و قبل از غذا خوردن. همچنین بعد از دست زدن به وسایل آلوده ای مثل میله های مترو و اتوبوس، پول، میز کار و مدرسه، کامپیوتر و ... حتماً دست های خود را بشویید.

در طی فصول سرد سال، میکروب های سرماخوردگی و آنفلوانزا در هر جایی وجود دارند و شما باید پیوسته دست های خود را تمیز نگه دارید.


کلمات کلیدی:
نقش شیر در تغذیه و سلا مت
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٩ مهر ۱۳۸۸  

از میان انواع غذاهایی که روزانه به مصرف انسان می رسد، شیر و فرآورده های آن به دلیل تنوعی که دارند در میان گروههای سنی مختلف جایگاه ویژه ای دارد. شیر یکی از مناسبترین مواد غذایی است که علاوه بر انواع پروتئین ها، چربیها (که نسبت به سایر چربیها و روغنها قابلیت هضم بالاتری دارد) ، املاح مورد نیاز بدن بخصوص فسفر و کلسیم ( که در تشکیل و استحکام استخوان مفید است) ، انواع ویتامین ها و نیز تمامی اسیدهای آمینه ضروری (که بدن قادر به ساخت آنها نیست) را داراست.
شیر منبع غنی از کلسیم است و نقش عمده کلسیم در تشکیل استخوان و دندانهاست،  فرآورده های شیر بخاطر مقدار کلسیم کافی ، آسانی هضم و ارزانی از بهترین منابع کلسیم می باشند . شیر بدون چربی و شیری که چربی آن گرفته شده از نظر کلسیم بر شیر کامل ارجحیت دارد . زیرا وقتی که چربی شیر که مقدار جزئی کلسیم دارد گرفته شود بجای آن شیرکلسیم دار جانشین می شود که پرارزشتر است .


کلمات کلیدی: تغذیه ورزشی