تاثیر زمان مصرف غذا بر وزن افراد
ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸٩  
چاقی، شب

تحقیقات نشان می‌ دهند: علاوه بر کمیت و کیفیت غذای مصرف شده زمان مصرف آن نیز در تعیین وزن افراد نقش دارد.

 دکتر علیرضا رهبر، متخصص تغذیه می گوید: افرادی که در ساعت‌ های نامنظم و غیر طبیعی غذا می خورند، دو برابر بیشتر از سایر افراد چاق می شوند.

 بررسی های قبلی نشان می دهند؛ ساعت بیولوژیکی انسان ها در مشخص کردن میزان انرژی جذب شده از مصرف مواد خوراکی نقش دارد.

 همچنین هورمون‌ هایی که در زمان خواب ترشح می شوند و تغییر دمای بدن در این زمان، بر این موضوع تاثیر گذار است؛ به طوری که افرادی که در شیفت های شبانه کار می کنند به دلیل خوردن در زمان نامناسب نیز دارای اضافه وزن می شوند.

 تحقیقات نیز نشان می دهند؛ موضوع اضافه وزن تنها به میزان کالری دریافتی و میزان انرژی آزاد شده ارتباط ندارد، تغذیه در زمان مناسب به کند کردن روند چاقی در افراد کمک می کند.

یک بررسی در موش‌ ها این نظریه را تقویت می‌ کند که زمان غذا خوردن بر این که کالری‌ ها به صورت چربی در بدن تجمع می ‌یابند یا سوزانده می ‌شوند،‌ نیز تاثیر دارد.


کلمات کلیدی:
علل روانی چاقی - قسمت اول
ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٩  
مرد چاق

اسم چاقی که به میان می ‌آید قبل از هر چیزی، آدم یاد خورد و خوراک می ‌افتد و خیال می ‌کند چاق‌ها لابد پُرخوری کرده ‌اند که چاق شده‌ اند. اما شاید کمتر به ذهن ‌مان خطور کند که چاقی علل روان ‌شناختی نیز دارد. دکتر حسین ابراهیمی ‌مقدم، روان ‌شناس و مدرس دانشگاه در این باره توضیح می دهند:

آقای دکتر! چه عوامل روان ‌شناختی در بروز چاقی موثر است؟

گر چه عوامل فیزیولوژیک از قبیل فرآیند تنظیم چربی و میزان سوخت و ساز از عوامل مهم در تعیین وزن بدن هستند، تردیدی نیست که عوامل روان‌ شناختی نظیر یادگیری مشاهده ‌ای، استرس و حالات عاطفی و هیجانی نیز به چاقی کمک می‌ کند.

تنها کافی است که بررسی دقیقی روی آگهی ‌های تبلیغاتی تلویزیونی در رابطه با خوراکی‌ ها داشته باشیم و آن ‌وقت مشخص می ‌شود که بخش اعظم این آگهی ‌ها به فست ‌فود، مواد قندی، شیرینی، چیپس، پفک و نوشابه مربوط است. شرایط و موقعیت‌ ها نیز نقش ایفا می ‌کنند. ‌

جشن‌ های خانوادگی، تماشای تلویزیون، بحث و گفتگو و تنش‌ های محیط کار همه می ‌توانند به زیاده‌ خوری یا دور افتادن از رژیم منجر شوند. میان ‌وعده‌ های برنامه ‌ریزی نشده و در دسترس بودن غذا نیز موجب چاقی می ‌شود. هیجان ‌های منفی مثل افسردگی و اضطراب نیز می ‌توانند به پُرخوری کمک کنند. گاهی افراد در مقابل شادی، درد، اندوه، استرس، محرومیت، تنهایی، ملالت، عصبانیت و یا سایر احسا‌س ‌ها غذا را تسلی‌ بخش می ‌دانند.

عوامل اجتماعی چه‌ طور؟


کلمات کلیدی:
ترامپلین
ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٢ فروردین ۱۳۸٩  

 

تاریخچه استفاده از ترامپلین به زمان استفاده از شبکه توری که آکروبات کارها از آن استفاده می کردند ، باز می گردد که ایده آن توسط جرج نیسین در سال‌های 1930 مطرح گردیده وی با تکه‌هایی از پارچه با استحکام زیاد که به یک چارچوب فلزی با خاصیت ارتجاعی متصل بودند ، نخستین. نمونه ترامپلین را ایجادنمود و بدین ترتیب نخستین ترامپلین ایجاد شد . واژه ترامپلین ( به معنی محکم پریدن روی چیزی )میباشد.

این وسیله به ورزشکاران جهت ایجاد وضعیت فیزیکی و روانی مناسب کمک می‌کند . و به طور خاص به درک     فرم بدنی ورزشکار در فضا کمک می‌کند . در ژیمناستیک هنری ، هفتمین وسیله‌ای که به عنوان یک وسیله کمک آموزشی از آن استفاده می‌شود ، ترامپلین می‌باشد.این ورزش در کشور آمریکا موفقیت‌هایی را به سرعت بدست آورد و نخستین مسابقات ملی قهرمانی این ورزش در سال 1948 برگزار گردید . در سال 1995 ، ترامپلین  Pan  American   بازیهای راه یافت و سرانجام به دیگر کشور‌های اروپایی همانند سوئیس و ... راه یافت . در کشور سوئیس ، کرت کچلر و تد بلیک از پیشگامان این ورزش بودند اسکاتلند نخستین کشور اروپایی بود که فدراسیون ملی خود را در سال 1958 ایجاد نمود . در 4 مارچ 1964 فدراسیون بین المللی ترامپلین در فرانکفورت ( آلمان) ایجاد شد و در آن رن چرر به عنوان رئیس و اریچ کینسل به عنوان منشی عمومی انتخاب شدند

جودی ویلز و دن میلن ( از آمریکا ) نخستین قهرمانهای این ورزش هستند برنامه مسابقه شامل ترامپلین و تاتاملونگ برای مردان و زنان بود و در سال 1988 ترامپلین به عنوان یکی از ورزشهای بازیهای المپیک در نظر گرفته شد تغییرات بنیادین خود را از آن زمان آغاز کرد این ورزشنمایشگر آزادی و فضامی‌باشد . تعداد بیشمار و پیچیدة پرشها و چرخش‌ها ، که گاهاً ارتفاع آنها به طول 8 متر می‌رسد ، مهارت استادانه در تکنیک ، کنترل بدن به نحو عالی از ویژگیهای ابن ورزش زیبا و مهیج است.

 


کلمات کلیدی:
ایروبیک ژیمناستیک
ساعت ٥:٠۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٢ فروردین ۱۳۸٩  

جدیدترین  رشته  ورزشی ژیمناستیک است  که به  صورت انفرادی و گروهی برگزار میشود .(انفرادی مردان، انفرادی زنان ،دو نفره مختلط ، سه نفره  و گروهی مرد یا زن یا مختلط)

مسابقات بر روی پیست زمینی مخصوص و ارتجاعی در ابعاد 6*6 ویا   10*10(برای مسابقات گروهی)انجام میگیرد.

ژیمناستها  برنامه مسابقات  خود را  با  موزیک انجام  میدهند  که شامل حرکات ریتمی منظم و 12حرکت انتخابی ازخانواده های حرکات قدرتی ایستاوپویا،انعطافی و تعادلی  و جهشهامی باشند.

ورزشکاران این رشته نیازبه استقامت قلبی و عروقی،قدرت بدنی بالا  و  انعطاف پذیری زیادی دارند تا  بتوانندحرکات خود را با مهارت و هماهنگ  با موزیک و به صورت ریتمیک انجام دهند.

 

 

 


کلمات کلیدی: آموزش ورزشی