تغذیه در گرفتگی عضلات ساق پا
ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٩  


علت گرفتگی عضلات

تعریف گرفتگی عضلانی بسیار آسان است. این حالت چیزی بیش از یک انقباض کوتاه و غیرارادی عضله نیست. ناگهان یکی از عضلات، بدون اراده‌ی شما در حالت انقباض باقی می ماند و شل نمی‌شود.

پیدا کردن دقیق عامل این عارضه ی ناراحت کننده کمی مشکل است. هر چه قدر فردی عضلانی‌تر باشد، ظاهراً بیشتر به گرفتگی عضلات ساق پا مبتلا می‌شود. در ضمن در هنگام شنا کردن اگر انگشتان پا در وضعیت خاصی قرار بگیرند، موجب گرفتگی عضلانی می‌شود. گرفتن محکم ملحفه با انگشتان پا نیز می‌تواند ایجاد گرفتگی عضلانی کند.

عوامل موثر در گرفتگی عضلات


کلمات کلیدی: تغذیه ورزشی
عوارض مصرف داروهای غیرمجاز درنوجوانان ورزشکار
ساعت ۱:٠۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٩  

 استفاده ازاستروئیدهای آنابولیک درورزشکاران نوجوان به خصوص زمانی که هنوز به رشد کامل نرسیده باشند، باعث بروز اختلالات رشدی می شود. مصرف دارو های ممنوعه وغیر مجازموجب کاهش رشد استخوان ها و رشد ناقص نوجوانان می شود.مصرف استروئیدهای آنابولیک خصوصا از نوع خوراکی آن، موجب اختلالات عملکردی و آسیب های جدی کبدی خواهد شد. درخصوص عوارض کبدی این داروی غیر مجاز و ممنوعه باید گفت مصرف این دارو در برخی از موارد باعث بروز تومورهای سرطان کبدی شده است که در صورت استفاده از دوز بالا و عدم رعایت فواصل زمانی مناسب، این عوارض کبدی بیشتر و خطرناک تر می شود.سردرد، اختلالات بینایی، دو بینی و به سختی نفس کشیدن از مهمترین علائم فشار خون بالا و عدم تعادل هورمونی است. درافرادی که ورزش سنگین می کنند و ازاین مواد استفاده می کنند، وجود ریز فاکتورهای دیگر مانند استرس بیش از حد، غذا خوردن زیاد و نگه داشتن نفس می‌تواند باعث تشدید افزایش فشارخون شود.استفاده ازاستروئیدهای آنابولیک باعث افزایش سرعت ریزش مو می شود چرا که فعالیت آن در بدن سبب تولید ماده ای می شود که می تواند موجب طاسی مردانه شود.درافرادی که از این مواد استفاده می کنند با توجه به مقدار و مدت زمان مصرف مواد به تدریج منافذ پوستی بزرگ، زبر و خشن و آکنه یا جوش های بزرگ پوستی بر روی پوست این افراد ظاهر می‌شود.افسردگی هم یکی از مشکلات مهم ورزشکاران مصرف کننده این مواد است زیرا پس از اتمام دوره مصرف این مواد ، ورزشکار هرگز نمی تواند عملکرد ورزشی و رکوردهای سابق خود را تکرار کنند و درنتیجه دچار افسردگی می شود. 

منبع: گلشن راز


کلمات کلیدی:
ضرورت اندازه‌گیری قد و وزن کودک
ساعت ۱:٠۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٩  

یکی از معیارهای سنجش سلامت در کودکان، ارزیابی رشد آنهاست و این موضوع به قدری از نظر پزشکان پراهمیت است که همزمان با اولین دیدار نوزاد با والدینش، پرونده رشد سلامت وی نیز به دست آنها سپرده می‌شود تا طبق جدول زمان‌بندی مندرج در آن، واکسن و معاینات بموقع صورت بگیرد.با این روش می‌توان جلوی بسیاری از ناهنجاری‌های رشد را در نوزادان و کودکان گرفت و در جهت ارتقای سلامت آنها گام برداشت.دکتر فریبا نادری، متخصص اطفال در گفتگو با جام‌جم، در این باره می‌گوید:‌ معمولا میزان رشد با اندازه‌گیری درست قد، وزن و دور سر کودکان زیر 2 سال و اندازه‌گیری قد و وزن در سنین بالای 2 سال انجام می‌شود که در این روش رشد کودکان با منحنی‌های بین‌المللی (NCHS) سنجیده می‌شود و چنانچه رشد آنها زیر منحنی 5 درصد یا بالای منحنی 95 درصد باشد، غیرطبیعی است و حتما باید توسط پزشک متخصص علل آن بررسی شود. به گفته، چنانچه کودک از نظر وزنی زیر منحنی 5 درصد باشد، ممکن است دچار سوءتغذیه و بدغذایی شود


کلمات کلیدی:
مسابقات کاراته راهنمایی ناحیه 2 خرم آباد با معرفی نفرات برتر به پایان رسید
ساعت ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٩  

سکینه کریمی مسئول انجمن کاراته ناحیه 2 خرم آباد با اعلام این خبر گفت: این مسابقات با حضور29 نفر از9 مدرسه در سالن ورزشی مصطفی خمینی برگزار گردید که در پایان این نتایج به دست آمد:

کاتای انفرادی (  کمربند زرد - نارنجی  )مقام اول : شکوفه حقیقی مقام دوم: فریبا پیمانی

 کاتای انفرادی (کمربند آبی _ سبز _ بنفش )مقام اول:فاطمه اته وردی مقام دوم:مهسا پیرایه مقام سوم: نسترن کمالی بهاروند _ نازنین فلاحی

 

کاتای انفرادی ( کمربند قهوای )مقام اول: فاطمه خادمی مقام دوم: فائزه دالوند مقام سوم:اذین شاهوردی - کوثر احمدی اصل

 کاتای انفرادی ( کمربند مشکی )مقام اول: غزال ساعتی مقام دوم:اذین زینی وند

مقام سوم :شیرین دریکوندی - ساناز سبزواریان

 کاتای تیمی ( کمربند ابی - سبز - بنفش )تیم اول:رویا رستمی ن‍‍‍‍ژاد - فاطمه نادری - زینب بیرانوند

 کومیته ( وزن 42- کیلو گرم )مقام اول:زهرا پناهی مقام دوم: اسرا بهاروند مقام سوم:راضیه صیدی - مهتاب فدایی

 کومیته ( وزن 50-کیلو گرم )مقام اول:اذین زینی وندمقام دوم: نازنین فلاحی مقام سوم:فاطمه خادمی - لیلا یزدانیان

کومیته ( وزن 50+ کیلو گرم )مقام اول: ساناز سبزواریان مقام دوم:اذین شاهوردی

مقام سوم:عاطفه بداق

نتیجه تیمی

1- ریحانه 2

2- ریحانه 1

3- مفتح

 اسامی داوران :١- فرحناز محبی2-گلرخ کهزادی3-فرشته مریدی4-حدیث رحمتی

 5-زهره جمال زاده

ناظر:رامش جلدانی

سرپرست فنی:سکینه کریمی


کلمات کلیدی: اخبار ورزش دختران