آیا در وزن سلامت قرار دارید ؟
ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸۸  

آیا تا کنون از خود پرسیده اید که از نظر تناسب اندام در چه وضعیتی هستید. آیا چاق یا لاغر هستید یا اینکه در وزن سلامت قرار دارید . اگر چه با بررسی ظاهری اندام میتوان به این سوال پاسخ تقریبا مناسبی داداما برای جواب دقیق نیاز به معیارهای علمی داریم .
وزن سلامت
از دیدگاه پزشکی و علم تغذیه وزن سلامت ( وزن ایده آل) وزنی است که در آن سلامت جسمانی انسان در حداکثر و احتمال ابتلا به بیماری ها در حداقل خود باشد.
برای تعیین وزن سلامت روش های مختلفی وجود دارد که یکی از متداول ترین آنها ، روش تعیین شاخص توده بدن یا  BMI است .
در این روش با در نظر گرفتن وزن وقد شخص BMI  او را بدین ترتیب محاسبه می کنند :

شاخص توده بدن (BMI )برابر است با وزن بر حسب کیلو گرم تقسیم بر مجذور قد بر حسب متر.
تفسیر BMI


گر عدد حاصله کمتر از 20 باشد شخص کمبود وزن دارد .
اگر این عدد  بین 20 و 25 باشد شخص در وزن سلامت قرار دارد.
اگراین عدد بین 25 و30 باشد فرد اضافه وزن دارد.
اگر عدد حاصله بین 30 و 35 باشد شخص چاق وبالاتر از 35 بسیار چاق محسوب می شود .
اهمیت تفسیر BMI
همانگونه که گفته شد در محدوده 20 BMI تا 25 شخص در وزن سلامت و شرایط جسمانی مطلوب قرار دارد. از 25 BMI به بالا . هر چه این مقدار افزایش یابد احتمال بروز بیماری ها و مشکلات سلامتی زیادتر میشود بطوریکه 30 BMI و بالاتر با خطر جدی بیماری های قلبی، افزایش بعضی انواع سرطان، سکته مغزی، فشار خون و کلسترول بالا، دیابت همراه است.
آیا معیار BMI برای تعین وزن سلامت کاملا دقیق است ؟
اگر چه اندکس BMI در بیشتر مواقع معیار مناسبی برای تعیین وضعیت تناسب اندام می باشد و لیکن از آنجائیکه بدون در نظر گرفتن مقدار چربی بدن و تنها با در نظر گرفتن قد و وزن شخص محاسبه می شود احتمال بروز خطا در این روش وجود دارد مثلا اگر شخصی بدن بسیار عضلانی داشته باشد وزن او از حد معمول بیشتر و بر طبق شاخص BMI چاق محسوب می شود در حالیکه می دانیم چاقی به علت تجمع و افزایش توده چربی در بدن است و یک فرد دارای بدن عضلانی در حقیقت چاق نیست.
امروزه برای محاسبه دقیق چاقی، لاغری و تناسب اندام از فرمول هایی استفاده می کنند که علاوه بر قد و وزن، جنسیت، سن، نوع استخوان بندی، میزان چربی و دیگر فاکتورهای تاثیرگذار را در نظر می گیرند.


کلمات کلیدی: