پاهایتان را روی هم نیندازید

اختلال در وریدهای پاپزشکان بر این باورند که انداختن پاها روی یکدیگر خطر بروز وریدهای تار عنکبوتی را در ناحیه پاها افزایش می‌دهد. این احتمال در زنان 55 و در مردان 45 درصد است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که عوامل وراثتی و ژنتیکی، بارداری، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و ایستادن و نشستن‌های مداوم و طولانی در شکل‌گیری وریدهای عنکبوتی نقش بسزایی دارد.

انداختن پاها روی یکدیگر فشار روی وریدهای پا را ـ که مسئولیت برگشت خون به قلب را به عهده دارند ـ افزایش می‌دهد.

فشار وارده روی یکی از پاها، مانع از برقراری جریان مناسب خون می‌شود و ضعیف شدن و صدمه دیدن به عروق پا را به همراه دارد. در این صورت، خون در وریدها تجمع می‌یابد و وریدهای تار عنکبوتی را شکل می‌دهد.

 بالا رفتن فشار خون
متخصصان معتقدند انداختن پاها روی هم باعث بالا رفتن موقتی فشار خون می‌شود.

خونی که در پاها جریان می‌یابد، باید برخلاف جاذبه به قلب بازگردد. این یکی از عملکردهای حیاتی بدن به شمار می‌رود و وقتی پاها روی هم انداخته می‌شود، مقاومت نسبت به جریان خون بالا می‌رود. در نتیجه، فشار خون بدن بالا می‌رود تا از این طریق بتواند خون را به قلب برگرداند.

در این لحظه معمولا فرد متوجه بالا رفتن فشار خون نمی‌شود، ولی تکرار و تداوم این حالت می‌تواند خطرات بالقوه‌ای را برای بدن به دنبال داشته باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد انداختن پاها روی هم خطر بالا رفتن فشار سیستولیک را تا 7 درصد و فشار دیاستولیک را تا 2 درصد افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، این کار فشار زیادی روی مفاصل ران ایجاد می‌کند و باعث تجمع خون در پاها می‌شود که در نهایت موجب التهاب عروق تحتانی پاها و در نتیجه بالا رفتن احتمال لخته شدن خون در داخل عروق می‌شود.

به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند از انداختن پاها روی هم در دراز مدت و بیش از 10 تا 15 دقیقه خودداری کنید و در فواصل متوالی، پاها را در حالت 90 درجه روی زمین قرار دهید و یا کمی راه بروید.

 اثر روی اعصاب پاانداختن پاها روی هم نه تنها جریان بازگشتی خون به قلب را دچار اختلال می‌کند، بلکه روی اعصاب پاها نیز اثر منفی به جا می‌گذارد.

انداختن پاها به صورت ضربدری روی یکدیگر، عصب ناحیه زیر زانو و اطراف آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این فشار وارده باعث بی‌حسی و فلج موقتی برخی ماهیچه‌های اطراف پا می‌شود و به دلیل بی‌حسی و سوزن‌سوزن شدن پا، فرد قادر به بالا آوردن آن نخواهد بود.

این احساس موقتی است و با هر بار انداختن پاها روی یکدیگر این احساس تکرار می‌شود و باعث بروز بی‌حسی بلندمدت در ناحیه پاها به دلیل آسیب وارده به اعصاب این ناحیه می‌شود.


البته پزشکان بر این باورند چنانچه فرد هر 2 تا 4 دقیقه پاها را از روی هم بلند کند، احتمال آسیب اعصاب پا کاهش می‌یابد.

 فشار روی زانوانداختن پاها روی هم موقع نشستن، فشار زیادی به مفاصل ناحیه زانو وارد می کند و همان گونه که می دانید مفصل زانو یکی از مهم ترین مفاصل بدن است که از مهم ترین وظایف آن، تحمل وزن بدن بوده و ایجاد مشکل و اختلال در آن می تواند منجر به بروز ناراحتی های بسیاری در فرد به خصوص در سنین بالا شود.


نشستن روی صندلی بهتر از نشستن روی زمین است، به شرطی که پاهایتان را روی یکدیگر نیندازید و اگر عادت به این کار دارید می توانید پاهایتان را از قسمت مچ پا به هم تکیه داده یا قفل کنید.

انداختن پاها روی هم باعث کاهش قوس کمر نیز می شود.

/ 0 نظر / 98 بازدید